استقبال پرشور از هما ارجمند و مينا احدى در فرانسه
30-Oct-2005
جلیل بهروزی
بدنبال پيروزى کمپين بين المللى عليه دادگاههاى اسلامى در کانادا سازمان آزادى زن، یک تور سخنرانى براى هما ارجمند در سطح اروپا سازمان داده است. در فرانسه حضور هما ارجمند و مينا احدى با استقبال وسيع سازمانهاى مدافع حقوق زنان، سازمانهاى سکولار، رهبران احزاب چپ و برخی نمايندگان مجلس و مقامات دولتی مواجه شد. در روزهاى ٢٤ و ٢٥ اکتبر در شهر پاریس چندين اجلاس و ديدار، يک کنفرانس مطبوعاتى بزرگ و يک جلسه سخنرانى عمومی صورت گرفت. روز ٢٦ اکتبر نیز در شهر ليون يک کنفرانس مطبوعاتى و جلسه سخنرانى برگزار شد. اين تور در روزهاى ٢٧ و ٢٨ در شهر مارسى خواهد بود. تاکنون حضور هما ارجمند و مينا احدى در مقياس وسيعی در اکثر رسانه های مهم فرانسه بعنوان مبارزین علیه اسلام سیاسی انعکاس يافته است. حاضرین در جلسات سخنرانی را اکثرا فعالین باسابقه سکولار و مدافعین حقوق زن تشکیل میدهند که به گرمی از سخنرانی ها استقبال کرده اند. نخست وزير سابق فرانسه، لورينت فابيوس طى نامه اى سفر هما ارجمند به فرانسه را خوش آمد گفت و حمايت کامل خويش را از کمپين او اعلام کرد. برخی از مقامات مجلس و دولت فرانسه و مقامات شهرداری لیون نیز با حضور در جلسات سخنرانی و یا در دیدارهائی با هما ارجمند و مینا احدی حمایت خود را از مبارزه آنان علیه اسلام سیاسی و برای سکولاریسم و علیه دخالت مذهب در دولت و امور جامعه اعلام داشتند.

سازماندهی این مجموعه در فرانسه را علاوه بر سازمان آزادی زن، چندین تشکل پر نفوذ مدافع حقوق زنان فرانسه از جمله De I’Union Des Familles Laiques (UFAL) در پاريس، Regards de Femmes در لیون و Le Collectif Droit Des Femmes 13 در مارسی عهده دار بودند. این سازمانها و دهها تشكل دیگر در طی دیدارهایی كه صورت گرفت اطمینان دادند كه همكاریهای وسیعی برای پیشبرد یك كمپین جهانی علیه دخالت مذهب در جامعه، علیه اسلام سیاسی و در دفاع از حقوق زنان در دستور خود خواهند گذاشت و از هم اكنون از مینا احدی و هما ارجمند برای سخنرانی در برخی مراسم های بزرگ در فرانسه دعوت به عمل آورده اند.

استقبال وسیع از حضور هما ارجمند و مینا احدی در فرانسه تنها سرآغاز یك پیشروی بزرگ جهت ایجاد یك كمپ سازمان یافته و قدرتمند در دفاع از سکولاریسم، مذهب زدائی و ممنوعیت دخالت مذهب در دولت و آموزش و پرورش و در دفاع از آزادی و حقوق زنان در مقیاس جهانی است. فرانسه میتواند یك سر پل بزرگ برای تعرضی گسترده به اسلام سیاسی باشد و حزب كمونیست كارگری با شخصیتهای سرشناس خود در جلوی این مبارزه بین المللی، نقش قدرتمند خود را ایفا خواهد کرد.

گزارش كامل مربوط به سفر هما ارجمند و مینا احدی به فرانسه، اجلاس ها و دیدارهایی كه صورت گرفته و انعكاس گسترده آن در رسانه های خبری را متعاقبا به اطلاع خواهیم رساند.