مرگ بس است!

قتل عام کارگران در صنعت پوشاک را متوقف کنیم!

 

در روز چهارشنبه ۲۴ آوریل در بنگلادش، فاجعه فرو ریختن یک ساختمان ۸ طبقه که ۴ کارخانه پوشاک را در خود جا داده بود به مرگ بیش از ۳۷۰ نفر، ناپدید شدن ۹۰۰ نفر و مجروح شدن صدها نفر انجامید. این فاجعه بروشنی حرص و ولع پایان ناپذیر سرمایه داران بومی و شرکت های چند ملیتی چون پرایمارک، ماتالان، مانگو، بنه تون، سی اند اِ، جی سی پنی، والمارت، مارکس اند اسپنسر، جرج و امثالهم را بنمایش می گذارد.

 

کمتر از ۶ ماه پیش یک آتش سوزی در کارخانه پوشاک "تزرین فشن" در بنگلادش بیش از ۱۲۰ نفر را به کام مرگ کشاند و پیش از آن در ۱۱ سپتامبر، آتش سوزی دیگری موجب مرگ ۳۰۰ نفر در یک کارخانه پوشاک در پاکستان شد. خطر آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان کارخانه ها امری عادی در صنعت پوشاک است. از سال ۲۰۰۵ تا این آخرین فاجعه، بیش از ۱۰۰۰ کارگر در صنعت پوشاک فقط در بنگلادش جان باختند.

 

شرایط کار ناامن، غیر بهداشتی، سخت و طاقت فرسا موجب مرگ و بیماری های شدید بسیاری از کارگران می شود. بسیاری از کارگران بخاطر وجود پرز پنبه در هوا به بیماری سل مبتلا شده اند. دستمزدهای بسیار پایین، ساعات طولانی کار بدون استراحت، آزار دائمی کارگران توسط سرپرستان یک شرایط شبه برده داری برای میلیون ها نفر در کشورهایی چون بنگلادش، پاکستان، هند، ویتنام و چین ایجاد کرده است. اکثریت این کارگران زنانی هستند که از روستاها برای کار در این صنایع مهاجرت کرده اند.

 

استثمار کودکان یک پدیده عادی در این صنایع است. طبق قانون تشکیل اتحادیه های کارگری و سازماندهی و تشکل کارگران برای دفاع از حقوقشان ممنوع است. این واقعیت که کارگران صنعت پوشاک از محرومترین بخش جامعه هستند و بعلت سنن و حاکمیت ایدئولوژی زن ستیز در جامعه، سرکوب شده و مطیع اند، آنها را به یک نیروی کار با ارزش برای شرکتهای حریص بدل می کند؛ نیروی کاری بسیار ارزان و خاموش.

 

این وظیفه ماست که به این شرایط وحشیانه پایان دهیم. ما باید قتل عام کارگران در محیط کار را متوقف کنیم. ما باید شرایط کار و زیست شایسته، انسانی و با حرمت برای میلیون ها انسان بوجود آوریم. سازمان آزادی زن همه سازمانها و افراد پیشرو، انساندوست و آزادیخواه را به حمایت از و پیوستن به این کمپین فرا میخواند. برای دفاع از حرمت کارگران و تامین یک شرایط انسانی در صنعت پوشاک در سراسر جهان متحدانه بکوشیم. 

 

 

کمپین ما بر ایمنی محیط کار، تامین یک حداقل دستمزد مناسب و شایسته، حق سازماندهی و تشکل، روزکار کوتاه تر و تحت فشار گذاشتن شرکتهای چند ملیتی برای رعایت این شرایط متمرکز خواهد بود. اول ماه مه ۲۰۱۳ را روز دفاع از کارگران صنعت پوشاک بنامیم.

 

اطلاعات بیشتر در باره این کمپین در اطلاعیه بعدی منتشر خواهد شد.

 

زنده باد همبستگی کارگری!

زنده باد یک دنیای بهتر!

 

سازمان آزادی زن

۱ مه ۲۰۱۳

 

 

تماس: آذر ماجدی، هما ارجمند  

majedi.azar@gmail.com

homawpi@sympatico.ca