.

نامه ای از ایران : تاثیرات حجاب اسلامی بر روحیه زنان : پروین احمدزاده

18_Aug2013

پروین احمدزاده

 
                                       

 

هر روز بعداز ظهرها که از محل کار برمی گردم، مقنعه ام را در میاورم و در کیفم می گذارم و شال نخی را سرم می کنم. تابستان است و هوای امسال خیلی گرم است. بعد از سالها کار جرئت پیدا کرده ام بعد از پایان ساعت کاری، این مقنعه لعنتی را از سرم بردارم و به شال اکتفا کنم. هر چند این را هم دوست ندارم.

یاد زمان کودکیم می افتم. خونه مادرم در یکی از شهر های سردسیر با کوه های سربه فلک کشیده بود. رودخانه ای از وسط آن می گذشت خونه ما خیلی نزدیک به کوه بود. کلاس چهارم دبستان بودم، یکی از روزهای سرد زمستانی، هوا بارانی بود از مدرسه به سمت خونه بدون چتر راه افتادم، پالتو طوسی رنگی تنم بود، موهای تابدار سرم را باز کردم و  شادمان زیر باران راه می رفتم، چه احساس لذتی می کردم. به خونه رسیدم و زیر باران صورتم را رو به آسمان گرفته بودم تا باران صورتم را بشوید احساس بسیار لذت بخشی بود. مادرم از پشت پنجره صدایم می کرد که "بیا تو سرما می خوری"، اما من گوشم بدهکار نبود. امروز هم دوست دارم بدون چتر و روسری زیر باران راه بروم و باران صورتم را خیس کند. چقدر زیباست این احساس و چقدر زیباست اگر آزاد باشی! مدت ۲ سالی است که مرتب بخاطر ریزش موی سرم به دکتر مراجعه می کنم؛ همه آزمایشها طبیعی است. از داروهای مکمل گرفته تا شامپوهای خارجی و غیره هیچیک تاثیر چندانی نداشته است. فقط از ریزش بیشتر جلو گیری کرده است. اما الان بعداز عید مقنعه را کنار گذاشته ام و کلی وضع مویم بهتر شده .

ریزش مو فقط یکی از عوارض حجاب اسلامی است؛ پوکی استخوان، کمبود ویتامین دی و هزاران مشکل دیگر، افسردگی و عدم اعتماد به نفس که منجر به جراحیهای متعدد روی صورت یا آرایشهای تند و مصرف لوازم آرایشی غیر استاندارد می شود. اینها تنها بخش کوچکی از عوارض بد و جبران ناپذیر حجاب اسلامی است. حجاب برای کودکان دبستانی فاجعه بارتر است به طوری که هرساله شیوع پدیکلوز یا همان شپش آنقدر زیاد است که منجر به غیبت بچه ها و همچنین توزیع شامپوی ضد شپش توسط وزارت بهداشت به جای تغذیه رایگان می شود. از آن فاجعه بار تر جشن تکلیف دختر بچه های ۹ ساله است که آنان را به عنوان یک زن در نظر می گیرند و به اجبار آنها را از دنیای کودکان بیرون می کشند. تاثیرات بد حجاب بر روحیه زنان بسیار زیاد است. امیدوارم روزی برسد که مبارزه زنان در بدست آوردن ابتدایی ترین حقوقشان که انتخاب پوشش است، پیروز شود. به امید آن روز !

تهران ۲۵ مرداد ۱۳۹۲